بیانات بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران درباره ی هنر و هنرمند

بیانات بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران درباره ی هنر و هنرمند

بیانات بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران درباره ی هنر و هنرمند

 

 

bayanate-emam

بسم الله الرحمن الرحیم

خون پاک صدها هنرمند فرزانه درجبهه های عشق و شهادت و شرف و عزت سرمایه زوال ناپذیر آنگونه هنری است که باید به تناسب عظمت و زیبایی انقلاب اسلامی همیشه مشام جان زیباپسند طالبان جمال حق را معطرکند. تنها هنری مورد قبول قرآن است که صیقل دهنده اسلام ناب محمدی صلی اله علیه و آله و سلم، اسلام ائمه هدی علیهم السلام، اسلام فقراء دردمند، اسلام پا برهنگان، اسلام تازیانه خوردگان، تاریخ تلخ و شرم آور محدودیتها باشد. هنری زیبا و پاک است که گوینده سرمایه داری مدرن و کمونیسم خون آشام و نابود کننده اسلامِ وفا و تجمل، اسلام التقاط، اسلام سازش و فرومایگی، اسلام مرفهین بی درد، در یک کلمه اسلام آمریکایی باشد.
هنردر مدرسه عشق نشان دهنده نقاط کور و مبهم معضلات اجتماعی اقتصادی، سیاسی نظامی است. هنر در عرفان اسلامی ترسیم روشن عدالت و شرافت و انصاف و تجسیم تلخ کامی گرسنگان مغضوب قدرت و پول است. هنر درجایگاه واقعی خود تصویر ذالو صفتانی است که از مکیدن خون فرهنگ اصیل اسلامی، فرهنگ عدالت و صفا لذت می برند. تنها به هنری باید پرداخت که راه ستیز با جهانخواران شرف و غرب و در رأس آنان آمریکا و شوروی را بیاموزد.
هنرمندان ما تنها زمانی می توانند بی دغدغه کوله بار مسئولیت و امانتشان را زمین بگذارند که مطئمن باشند مردمشان بدون اتکاء به غیر تنها و تنها در چارچوب مکتبشان به حیات جاویدان رسیده اند.
و هنرمندان ما درجبهه های دفاع مقدسمان اینگونه بودند تا بملک اعلاء شتافتند و برای خدا و عزت و سعادت مردمشان جنگیدند و در راه پیروزی اسلام عزیز تمام مدعیان هنر بی درد را رسوا نمودند، خدایشان در جوار رحمت خویش محشورشان گرداند.

‏ روح الله الموسوی خمینی
۳۰ شهریور ۱۳۶۷

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *